Ciemieniucha na czole

Wśród wielu schorzeń okresu niemowlęcego, można wyróżnić schorzenia skóry. Najbardziej popularnym schorzeniem tego typu jest ciemieniucha, charakteryzująca się występowaniem różnego rodzaju łuskowatych zmian skórnych. Ciemieniucha może pojawiać się na czubku głowy, na brwiach i na czole.

Zdecydowanie najczęściej występuje jednak ciemieniucha na czole. Jakie są przyczyny ciemieniuchy na czole?

Przyczyny ciemieniuchy na czole

Przyczyny ciemieniuchy, występującej w okolicach czoła, mogą być różne, jednakże zdecydowanie najczęściej to schorzenie jest związane z nieodpowiednią dojrzałością gruczołów łojowych. Zaburzenie ich pracy powoduje pojawianie się na głowie, najczęściej w okolicach czoła, charakterystycznych zmian skórnych. Ponadto wielu lekarzy wskazuje, że przyczyną ciemieniuchy na czole mogą być także hormony matki dziecka, które są obecne w jego organizmie jeszcze przez kilka miesięcy po urodzeniu.

Co niezwykle istotne, ciemieniucha na czole nie jest schorzeniem zakaźnym, na które można zachorować przez bezpośredni kontakt z drugą osobą. Ponadto na rozwój ciemieniuchy nie wpływa także nieodpowiednia higiena. Mitem jest twierdzenie, że ciemieniucha występuje częściej u dzieci, których rodzice posiadają kłopoty materialne lub lokalowe. Ciemieniucha to schorzenie wynikające jedynie z określonych uwarunkowań związanych z wiekiem dziecka.

Leczenie ciemieniuchy na czole

Leczenie ciemieniuchy na czole obejmuje stosowanie szeregu metod. Przede wszystkim doskonale w tej kwestii sprawdza się nałożenie na czoło dziecka specjalnego kompresu, w postaci waty nasączonej oliwką dla dzieci. Taki kompres nakłada się tuż przed kąpielą, związaną z myciem główki dziecka. Zamiast oliwki można stosować jednak także delikatne kremy na bazie wyciągów z roślin nakładane na noc.

W skrajnych przypadkach, gdy takie leczenie nie pomaga, konieczne jest udanie się do lekarza, którzy przepisze już silniejsze środki na bazie przeprowadzonych uprzednio testów, które pozwolą na wykluczenie jednocześnie innych schorzeń i alergii, potęgujących objawy ciemieniuchy.

Czy ciemieniucha na czole to coś, czemu można zapobiec?

Choć ciemieniucha jest schorzeniem wynikającym głównie z wieku dziecka, to istnieją zachowania, które pozwalają na uniknięcie tego schorzenia. Przede wszystkim warto jest zadbać o zakup odpowiedniej czapeczki dla dziecka. Właściwą ochronę główki dziecka zapewnia tylko w pełni bawełniana czapeczka, którą powinno się zakładać przed wyjściem z domu i bezpośrednio po powrocie do domu.

Nie należy także przegrzewać ciała niemowlaka przez utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu w okresie jesienno-zimowym. W ten sposób będzie można uniknąć pocenia się głowy, które sprzyja rozwojowi ciemieniuchy.

Po drugie, do czasu osiągnięcia przez dziecko 1-2 roku życia warto jest unikać perfumowanych szamponów, najlepiej stosując takie szampony, które dostępne są w aptece.

Okres niemowlęcy dziecka jest zatem okresem, podczas którego szczególną uwagę warto jest zwrócić na ochronę dziecka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Ciemieniucha na czole
5 (100%) 6 kliki

2 odpowiedzi do artykułu “Ciemieniucha na czole

  1. Maskowy

    Ciemieniucha na czole bardzo rzadko występuje tylko na czole. W tym przypadku jest tak, że najczęściej jest to system naczyń połączonych, to znaczy jest też ciemieniucha na głowie. Ale ja bym nie był tak przekonany, że ona jest całkowicie niegroźna. Ciemieniucha to jednak jest swego rodzaju stan zapalny czy choroba dermatologiczna i lepiej nie sprawdzać co będzie jak się ją zostawi samą sobie.

  2. Jehowy

    Ciemieniucha na czole? To chyba jakieś żart!? Przecież na czole najwyżej może wyskoczyć jakiś łupież czy inne, podobne historie. Taka skorupka rzadko się zdarza ale przechodzi ze skóry głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 11 = 16