Choroby przenoszone przez kleszcze

Głównymi schorzeniami odkleszczowymi są kleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz borelioza. Te pasożyty mogą przenosić także babeszejozę i anaplazmozę. Wszystkie te schorzenia mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością organizmu. W jaki sposób można chronić się przed chorobami odkleszczowymi?

W przypadku tak zwanego odkleszczowego zapalenia mózgu, zwanego również wiosenno-letnim zapaleniem opon mózgowych, istnieje obecnie szczepionka zapobiegająca tej chorobie. Wskazana jest ona dla osób, które są szczególnie narażone na kontakt z kleszczami. Tak dzieje się na przykład w przypadku osób pracujących przy wyrębie lasów. Ale warto pamiętać, że obecnie kleszcze można spotkać wszędzie. Szacuje się, że co trzeci pajęczak tego typu jest nosicielem bakterii boreliozy. Ryzyko zakażenia jest więc bardzo wysokie.

Usuwanie kleszcza

Jak wyjąć kleszcza w taki sposób, by bakterie boreliozy nie dostały się do krwi? Warto pamiętać, że nawet jeśli doszło do ukąszenia, drobnoustroje niekoniecznie dostały się do krwi. Kleszcza jednak należy usunąć tak szybko, jak jest to możliwe. Najlepiej zlecić to specjaliście, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, można zrobić to samodzielnie. Do tego celu najlepiej jest użyć pęsety lub podobnych, specjalnych narzędzi do usuwania kleszczy.

Przede wszystkim należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry. Należy trzymać mocno i zdecydowanie, ale powoli pociągnąć kleszcza na wprost. Jeśli nie uda się go wyciągnąć, można spróbować wykręcić kleszcza. Należy robić to w prawą stronę. Istotne jest to, by kleszcz wyszedł w całości. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy wyciągać kleszcza jak najbardziej sprawnie. Jednocześnie pajęczaka nie można przypalać, ani polewać alkoholem lub tłuszczem. To zazwyczaj powoduje uwolnienie zawartości ciała kleszcza do krwiobiegu. Po usunięciu kleszcza, najlepiej jest zanieść go do laboratorium, gdzie można zlecić wykonanie badania na obecność bakterii boreliozy. Jeśli test wypadnie pozytywnie, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie terapii antybiotykiem.

Jak uniknąć kleszcza

Aby usuwanie kleszcza nie było konieczne. najlepiej jest nie dopuścić do ukąszenia. W tym celu warto wybierać ubrania, do których kleszcz nie będzie mógł łatwo się przyczepić. Ponadto, sprawdzając skórę po każdym spacerze, łatwo jest zauważyć kleszcza. Niestety takie działania nie muszą przynieść stuprocentowej pewności. Oprócz dorosłej formy kleszczy istnieją bowiem także nimfy. Ta niedorosła postać kleszcza jest niewielka i bardzo trudno jest ją zauważyć. Tymczasem jeśli przenosi ona w sobie bakterie, to są one zwykle bardziej zjadliwe. Ugryzienia nimfy można nawet nie zauważyć, a po fakcie nimfa często oddala się. Przez to osoba ukąszona może nie zdawać sobie nawet sprawy z zagrożenia.

Borelioza ma zazwyczaj mało typowe objawy. Zazwyczaj przypomina ona początkowo zwyczajną infekcję. Bakterie tej choroby mogą atakować różne części ciała, często są to na przykład stawy. Borelioza może zaatakować również układ nerwowy. W takim przypadku może dochodzić do niedowładów lub nawet zapalenia opon mózgowych.

Choroby przenoszone przez kleszcze
5 (100%) 4 kliki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 3