Wszystkie zmiany zachodzące na ciele niemowlaka wywołują zwykle panikę u rodziców. Szczególnym przypadkiem są zmiany występujące w obrębie twarzy, widoczne na pierwszy rzut oka. Najlepszym przykładem jest ciemieniucha na brwiach i czole, która nie należy do groźnych zmian dermatologicznych, jednak jej wygląd jest nieestetyczny i z tego względu warto zadbać o powrót skóry do właściwego stanu.
Czym właściwie jest ciemieniucha? Jak sobie z nią poradzić? Czym spowodowane są te zmiany?
Co to jest ciemieniucha
Ciemieniucha objawia się w postaci grubych, żółtych łusek, zwykle na owłosionej części skóry. Najczęściej są to okolice brwi, czoła, ale również zdarzają się modyfikacje występujące pod pachami malucha. Są to niewielkie zmiany, które przypominają skorupę. W jaki sposób powstaje? Ciemieniucha wiąże się ze zbyt intensywnym działaniem gruczołów łojowych niemowlaka – są one uaktywniane hormonami matki, które utrzymują się w organizmie noworodka nawet do kilku tygodni od dnia porodu. Nadmiar łoju wytworzony przez hormony zasycha na głowie dziecka, tworząc zgrubienia na skórze.
Leczenie ciemieniuchy na brwiach
Leczenie ciemieniuchy na brwiach nie musi wiązać się z wizytą u lekarza. Konieczne jest zlikwidowanie zmian, które się już pojawiły – zabiegi można przeprowadzić samodzielnie w domu. Dlaczego usunięcie skorupki jest tak ważne? Skóra znajdująca się pod nadmiarem łoju nie ma możliwości swobodnego oddychania, co w dalszym etapie rozwoju może doprowadzić do problemów z włosami.
Leczenie ciemieniuchy na brwiach musi odbywać się systematycznie i wymaga dyscypliny. Jeżeli objawy nie są zbyt intensywne, w walce pomoże codzienne nawilżanie brwi i okolic za pomocą oliwki. Ponieważ istnieje zagrożenie przedostania się środka do oczu dziecka, zabieg należy przeprowadzać delikatnie i z dużą ostrożnością. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie patyczków kosmetycznych, za pomocą których można dozować nakładaną ilość oliwki. Procedurę najlepiej rozpocząć do kilkunastu minut przed wieczorną kąpielą, w trakcie której należy umyć głowę dziecka. Po kąpieli skórę głowy można wyczesać grzebykiem o miękkim włosiu, aby ściągnąć pozostałości oliwki. Aby całkowicie zlikwidować powstałe zmiany, zabieg należy powtarzać nawet przez okres dwóch tygodni. Jeżeli po tym czasie skóra nie wróci do normalnego stanu, warto wybrać się na wizytę do lekarza.
Zapobieganie powstaniu zmian na skórze głowy malucha
Formowanie się ciemieniuchy związane jest z występowaniem wysokich temperatur otoczenia, dlatego dzieci urodzone w okresie wiosenno-jesiennym w większym stopniu narażone są na powstanie tej dolegliwości. Aby jej zapobiec, wystarczy zastosować się do jednej prostej zasady – unikać przegrzania malucha.
Ubranka zakładane na niemowlaka powinny być stosowne do panującej pogody. Warto sprawdzić czy czapka wykonana jest z materiału przepuszczającego powietrze, by skóra mogła oddychać.
Należy chronić dziecko przed nadmiernym wygrzewaniem, ponieważ prowadzi to do wzmożonej produkcji gruczołów łojowych, a w konsekwencji do stworzenia nieestetycznej skorupki w okolicach brwi. Oczywistą sprawą jest także częste mycie główki niemowlaka.
Ciemieniucha na brwiach jest dość specyficzna zwłaszcza wtedy, jak wychodzi tylko na brwiach. Bo jeszcze jak jest na głowie czy czole, to człowiek zorientuje się, że przechodzi, ale jak jest tylko na brwiach to można się zdziwić i człowiek nie wie kompletnie o co chodzi.
Ciemieniuchę na brwiach trzeba leczyć, bo jak się to zaniedba, to może być tak, że pojawi się stan zapalny, a to już nie są żarty, bo będzie się to babrać przez długi czas. Dlatego właśnie lepiej nie czekać z leczeniem ciemieniuchy nie wiadomo na co.