Ciemieniucha to objaw schorzenia, który pojawia się najczęściej u niemowląt. Jednak, jak się okazuje, podobnie może również objawiać się schorzenie u osób dorosłych. Jakie są objawy ciemieniuchy u dorosłych i w jaki sposób przebiega leczenie tej dolegliwości w takim przypadku?
Nadmierna produkcja łoju przez skórę głowy u dzieci objawia się poprzez występowanie grubej warstwy złuszczonego naskórka. U niemowląt to schorzenie zazwyczaj szybko znika. Opiekunowie z reguły przyśpieszają ten proces, poprzez odpowiednią pielęgnację. Tylko w rzadkich przypadkach zdarza się, że ciemieniucha u małych dzieci wymaga bardziej zaawansowanego leczenia. U osób dorosłych konieczne może być wykorzystanie środków, które nie tylko zmniejszą widoczne objawy, ale również zwalczą przyczyny tego schorzenia.
Jak wygląda ciemieniucha u dorosłych?
Ciemieniucha u dzieci jest objawem dziecięcego łojotokowego zapalenia skóry. Analogicznie żółte plamy złuszczonego naskórka pojawiające się u osoby dorosłej są objawem standardowego łojotokowego zapalenia skóry. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że u osób dorosłych to schorzenie bardzo rzadko znika samoistnie. Najczęściej konieczne jest zastosowanie specjalnego szamponu przeciwłupieżowego. Takie działanie ma na celu nie tylko odklejenie martwego naskórka od powierzchni skóry głowy, ale również zwalczenie drobnoustrojów, które mogły przyczynić się do wystąpienia objawów.
Ciemieniucha u osób dorosłych może mieć taki sam wygląd, jak w przypadku ciemieniuchy dziecięcej, jednak zazwyczaj oprócz nieestetycznego wyglądu skóry, pojawiają się inne charakterystyczne objawy. Ciemieniucha u dzieci nie powoduje zwykle żadnego dyskomfortu. U osób dorosłych może pojawić się swędzenie oraz zaczerwienienie. Warto również pamiętać, że leczenie ciemieniuchy u osób dorosłych jest niezbędne – w niektórych przypadkach silne zapalenie może doprowadzić nawet do wypadania włosów.
Ciemieniucha u dorosłego – co jest jej przyczyną?
Trudno jest ustrzec się łojotokowego zapalenia skóry. To schorzenie może być wywołane zmianami hormonalnymi, jednak częściej przyczyną choroby jest infekcja pewnymi grupami grzybów. Powód, dla którego skóra stała się podatna na tego typu infekcje, zazwyczaj pojawia się znacznie wcześniej. Codzienny stres i przemęczenie oraz zanieczyszczenia i inne infekcje, które osłabiają organizm, mogą być przyczyną łojotokowego zapalenia skóry oraz ciemieniuchy. W celu zapobiegania tego typu stanom, najlepiej jest więc dbać o ogólną odporność, poprzez prowadzenie regularnego trybu życia. Warto również unikać przebywania w pomieszczeniach o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze.
Inne objawy chorób skóry
Warto pamiętać, że objawem łojotokowego zapalenia skóry u osób dorosłych nie musi być tylko sama ciemieniucha na skórze głowy. Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się również w innych obszarach ciała, jednak zazwyczaj tam, gdzie są mieszki włosowe. Niekiedy zmiany tego typu są bardzo widoczne na skórze twarzy – w takich wypadkach warto jak najwcześniej udać się do lekarza.
Ciemieniucha u dorosłych wcale nie jest taka rzadka. Po prostu wiele osób jest przekonanych, że to łupież, co kompletnie nie jest prawdą. Ale leczenie ciemieniuchy u dorosłych jest podobne jak łupieżu i skoro szybko znika, to zapominają i nawet nikt nie wie, że to było to.
Wszyscy, którym się wydaje, że ciemieniucha u dorosłych się nie pojawia, powinni się stuknąć w głowę. Bo nie ma w tym żadnej winy człowieka, ciemieniucha pojawia się niezależnie od tego czy człowiek się przegrzewa, robi sobie wietrzenie, chodzi w czapce czy nie chodzi. Ciemieniucha jest od tego niezależna.