Bardzo często jedną z dolegliwości, które dotykają dzieci jest nieprzyjemnie wyglądająca ciemieniucha u dzieci – przypominająca nieco łupież, występuje w charakterze grubych łusek w kolorze żółtym. Można je spotkać zarówno na główne dziecka, jak i brwiach, a nawet – co ważniejsze – w okolicach noska oraz pod pieluszką. Zwykle pojawia się kilka dni po narodzinach niemowlęcia, jednak jest bolesna, ani nie wywołuje dyskomfortu u dzieci.
Czy ciemieniucha u dwulatka jest możliwa?
Wbrew powszechnej opinii, ciemieniucha jest możliwa również u dzieci starszych niż kilkutygodniowe maluchy – także i u dwulatków. Mimo to, jej objawy najczęściej można zauważyć u niemowląt pomiędzy trzecim a szóstym tygodniem życia. Znika w okolicach trzeciego miesiąca życia. Może jednak powracać, a jeśli stanie się to zbyt uporczywe – niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Co robić w przypadku ciemieniuchy?
Choć nie jest to chora groźna dla życia, nie wolno jej ignorować, bowiem może utrudniać oddychanie skórze oraz doprowadzić do powstania na główce twardej, żółtej skorupy. Jeśli rodzic zauważy pierwsze objawy ciemieniuchy, warto rozpocząć pielęgnację skóry jak najszybciej.
Na około piętnaście minut przed kąpielą dziecka należy posmarować skórę główki oliwką i nałożyć na nią czapeczkę. Następnie delikatne czesać okolice dotknięte dolegliwością, jednocześnie pamiętać, aby pod żadnym pozorem ich nie zdrapywać. W trakcie kąpieli główkę powinno się umyć oraz dokładnie osuszyć ręcznikiem. Podobne czynności należy powtarzać do momentu całkowitego usunięcia problemu ciemieniuchy.
Ciemieniucha u 2 latka oraz u niemowlaków może niejednokrotnie przynieść ze sobą bolesne uczucie, dlatego nie wolno ignorować objawów. Coraz częściej rodzice dzieci stosują też domowe metody, takie jak peeling z namoczonych w ciepłej wodzie owsianych płatków, które nakłada się na skórę oraz masuje. Innym sposobem jest roztwór z mąki ziemniaczanej (krochmal), którą smaruje się główkę i okolice dotknięcie ową dolegliwością, a następnie delikatnie wyczesuje strupki. Dodatkowo należy mieć na uwadze, aby w żadnym wypadku nie przegrzewać dziecka, gdyż można w ten sposób nasilić objawy u dzieci.
Skuteczne leczenie ciemieniuchy u dwulatka
Ciemieniucha może uporczywie powracać, a także przynosić ze sobą świąd, bądź pojawiać się poza skórą głowy. Wówczas wymienione objawy mogą świadczyć o alergii, między innymi na krowie mleko, więc należy zwrócić się do lekarza w celu potwierdzenia podejrzeń. Powszechne opinie mówią, jakoby ciemieniucha objawiała się przez brak odpowiedniej higieny, co jednak nie jest prawdą, bowiem dolegliwość ma inne podłoże.
Nie powinno się również słuchać rad osób niedoświadczonych (poza samymi specjalistami), gdyż każde dziecko jest inne, a polecone maści innych rodziców mogą doprowadzić u innego dziecka do problemów, dlatego nim sięgnie się po jakikolwiek lek, należy skonsultować to z lekarzem, gdyż nie wolno eksperymentować kosztem zdrowia niemowlaków. Niektóre preparaty zawierają sterydy i silnie działające składniki, groźne dla dzieci.
Ciemieniucha u 2 latka wcale nie jest niezwykła. To bardzo często się zdarza, zwłaszcza w przypadku mamusiek, które zbyt ciepło ubierają dzieci. Dlatego nadopiekuńczość jest moim zdaniem gorsza od faszyzmu, bo matka idzie w krótkim rękawku a dziecko w czapce! I dobrze jak tylko ciemieniucha się pojawia, bo przegrzewanie jest gorsze od wyziębienia.
Dwulatek z ciemieniuchą to chyba nieco przesada. Dacie se na luz z takimi chorobami, przecież to powinno tylko u niemowlaków pojawiać się ciemieniucha, a nie u każdego dziecka, niezależnie od wieku.