Ciemieniucha u niemowlaka

Niejednej matce ciemieniucha u dziecka spędza sen z powiek. Zwłaszcza tym, które debiutują w tej niezwykłej roli i każda, nawet najmniejsza dolegliwość, występująca u ich maleństwa, to powód do ogromnego stresu. Czym zatem jest ciemieniucha u niemowlaka? Jakie są przyczyny jej powstawania? Czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby się jej pozbyć? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie poniżej.

Co to jest ciemieniucha

Ciemieniucha u dzieci to bardzo powszechny problem, występujący w postaci białych lub żółtych łusek, pojawiających się na skórze głowy, brwiach oraz za uszami dziecka. Wyglądem przypominają łupież dorosłej osoby. Pojawia się ona na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych pobudzonych przez otrzymane przez dziecko w końcowej fazie ciąży hormony matki. Z czasem, gdy gospodarka hormonalna dziecka wróci do normy, zniknie i problem ciemieniuchy, jednak do tego czasu nie wolno zapominać o odpowiedniej pielęgnacji delikatnej skóry maluszka.

Pielęgnacja skóry a ciemieniucha

Koniecznym jest, aby podczas kąpieli dokładnie umyć dziecku główkę odpowiednio dobranym dla niego szamponem. Nie powinien on być perfumowany, a w jego skład powinno wchodzić możliwie jak najwięcej naturalnych składników. Po kąpieli miejsca problematyczne należy posmarować olejkiem migdałowym, który posiada niezwykłe właściwości, koi podrażnienia skóry, doskonale ją nawilża, a także dostarcza jej niezbędnych składników odżywczych. Następnie musimy odczekać godzinę i miękką, najlepiej wykonaną z naturalnego włosia, szczoteczką wyczesać włoski dziecka. Olejkiem tym możemy posmarować również skórę za uszami i brwi dziecka, a gdy olejek dobrze się wchłonie, mokrymi wacikami wymyć łuski z tych miejsc.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Regularna pielęgnacja z pewnością zapobiegnie odparzeniom. Skóra pokryta ciemieniuchą nie może „oddychać”, stąd też mogą wziąć się tego typu problemy. Możemy również posmarować olejkiem bądź zwykłą oliwką skórę maluszka i nałożyć na noc na głowę bawełnianą czapeczkę, aby kosmetyk lepiej się wchłonął, po czym rano wyczesać włoski. Ciekawą i naturalną metodą na pozbycie się ciemieniuchy jest również nacieranie problematycznych miejsc wcześniej namoczonymi płatkami owsianymi, które zmiękczą ją oraz złagodzą podrażnienia skóry.

Jeżeli naturalne sposoby okażą się niewystarczające, a ciemieniucha zamiast zmniejszać się, zacznie panoszyć się na skórze dziecka coraz bardziej, warto zastanowić się nad zastosowaniem środków z apteki. Ich użycie musi być oczywiście skonsultowane z pediatrą, a i tak radzimy po nie sięgać naprawdę tylko wtedy, gdy jest to już absolutnie konieczne. Jeżeli po ich użyciu na skórze maleństwa pojawią się czerwone plamy, drobne krostki, bądź zauważymy, że dziecko zaczęło się w tych miejscach drapać, bezzwłocznie zrezygnujmy z używania danego preparatu i skonsultujmy się z lekarzem.

Niektórzy pediatrzy uważają również, że zbyt obficie występująca ciemieniucha może mieć związek z dietą matki karmiącej i stanowić jeden z objawów alergii pokarmowej. Można więc przeanalizować, czy po jakiś pokarmach problem ten się zwiększa oraz czy nie towarzyszą mu inne niepokojące symptomy.

Ciemieniucha u niemowlaka
5 (100%) 6 kliki

2 odpowiedzi do artykułu “Ciemieniucha u niemowlaka

  1. kuloodporny

    Ciemieniucha u niemowlaka to norma i tak naprawdę to nie zależy od niczego. Bo przecież nie ma żadnych klarownych wytycznych jak uniknąć ciemieniuchy, bo ona w dużej mierze pojawia się dosłownie kiedy chce. Niezależnie od wszystkiego.

  2. herbatka pana Tadka

    Jak to nie ma? Jakoś u niektórych niemowlaków ciemieniucha występuje, a u innych nie do końca, albo całkiem wcale. Skoro tak jest to jakoś na pewno nie pojawia się na chybił-trafił, ale ma konkretne przyczyny. A to, że nie znamy na razie konkretnych przyczyn ciemieniuchy, to nie znaczy, że one w rzeczywistości nie istnieją. Ich wykrycie jest tylko kwestią czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 2 = 5