Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha to schorzenie dotykające skórę głowy, głównie w okolicach jej czubka oraz czoła, choć zdarza się, że objawy tego schorzenia są także widoczne na brwiach. Ciemieniucha u niemowlęcia występuje dość często i bardzo trudno jest jej uniknąć. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych cech organizmu dziecka. Wynika to z faktu, iż u dziecka gruczoły łojowe dopiero się rozwijają, stąd zaburzenia w ich pracy skutkują pojawieniem się zmian skórnych.

Z ciemieniuchą można walczyć lecz trzeba uzbroić się w takim przypadku w cierpliwość.

Sposoby na walkę z ciemieniuchą

Ciemieniucha u niemowlaka może być łagodzona przez szereg różnego rodzaju metod. Przede wszystkim do łagodzenia objawów tego schorzenia doskonale nadaje się oliwka dla niemowląt, nakładana tuż przed umyciem głowy dziecka przy użyciu szamponu. Doskonale sprawdzają się oprócz tego kremy zawierające wyciągi z roślin, takich jak brzoza czy lipa. Mogą one zminimalizować ilość wydzielanego łoju, a także przyspieszyć proces odpadania pojawiających się w tym schorzeniu na skórze łusek.

Ciekawym sposobem na złagodzenie objawów ciemieniuchy może być również nakładanie w trakcie mycia głowy dziecka płatków owsianych lub otrębów pszennych, namoczonych uprzednio w wodzie. W ten sposób można stworzyć interesujący specyfik, składający się z naturalnych składników, co jest niezwykle ważne w przypadku delikatnej skóry dziecka w tym miejscu.

Gdy ciemieniucha nie zanika

Gdy wyżej wymienione metody się nie sprawdzają i pomimo ich stosowanie objawy ciemieniuchy nie ulegają osłabieniu, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który przepisze odpowiednie specyfiki.

Bywa także, że objawy charakterystyczne dla ciemieniuchy mogą świadczyć o zupełnie innym schorzeniu, takim jak np. równie popularne u dzieci atopowe zapalenie skóry, czy też o określonej alergii.

Dojście do przyczyny takich objawów wymaga nieraz sporego wysiłku ze strony lekarza, związanego z koniecznością przeprowadzenia szeregu testów, które potwierdzą lub wykluczą daną diagnozę.

Kiedy ciemieniucha zanika?

Ciemieniucha u niemowląt znika zazwyczaj około 3 miesiąca życia. Jest to zatem schorzenie, które nie pojawia się już zwykle w późniejszym życiu. Choć zniknięcie ciemieniuchy jest powiązane z wiekiem dziecka, nie należy bagatelizować jej objawów. Dziecko powinno się czuć bowiem komfortowo na każdym etapie życia. Odpowiednie samopoczucie wpływa na jego rozwój. Ponadto to, jak dba się o skórę dziecka w wieku niemowlęcym, może mieć także niebagatelny wpływ na jego wygląd w przyszłości.

W związku z zaniedbaniami w wieku niemowlęcym do dermatologa zgłaszają się często dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Warto jest zapobiegać niż później leczyć schorzenia skóry, które nie tylko są kłopotliwe ze względu na podrażnienie i swędzenie skóry, ale mogą również mieć wpływ na to, jak dziecko jest postrzegane przez swoich rówieśników i przez siebie. Takie dziecko często popada w kompleksy, co nie sprzyja integracji z innymi dziećmi i nie działa na nie mobilizująco w codziennym życiu.

Ciemieniucha u niemowląt
5 (100%) 3 kliki

2 odpowiedzi do artykułu “Ciemieniucha u niemowląt

  1. James Bond

    Ciemieniucha jest trochę podobna do atopowego zapalenia skóry, ale w dużej mierze jest też spowodowana tym, że kłopoty skórne wynikają z łojotoku, któy może być większy albo mniejszy i zasychać szybciej i robić skorupę, albo przekształcać się w płatki, które będą odpadać.

  2. kochana babcia

    Dlatego właśnie ciemieniucha u niemowląt powinna być leczona przez lekarzy, a nie przez domorosłych medyków, którym się wydaje, że znają domowe sposoby na wszystko. Zwłaszcza w przypadku, kiedy jakiś wujaszek leczył ciemieniuchę u niemowląt i mu wyszło i teraz jest miejscowym znachorem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − = 40