Ciemieniucha u starszych dzieci

Ciemieniucha to nieestetyczna dolegliwość skóry. Zazwyczaj ten objaw chorobowy pojawia się u bardzo małych dzieci – niemowląt i noworodków. Jednak obecnie coraz częściej zdarza się, że żółte plamy, składające się z łoju i martwego naskórka, pojawiają się także u dzieci rocznych lub kilkuletnich. Co to może oznaczać i w jaki sposób może być leczona ciemieniucha u starszych dzieci?

Ciemieniucha u starszego dziecka

Ciemieniucha u starszego dziecka nie musi być poważnym objawem chorobowym, jednak w przypadku jej wystąpienia warto udać się do lekarza. U noworodków i niemowląt ciemieniucha jest konsekwencją zbyt dużej ilości hormonów w organizmie. Taki stan jest jednak przejściowy – rzadko konieczne bywa użycie bardziej zaawansowanych środków leczniczych. W przypadku dzieci starszych powodem występowania ciemieniuchy może być zapalenie skóry głowy, alergia lub inna choroba objawiająca się nadmiernym złuszczaniem naskórka.

Leczenie ciemieniuchy u dzieci

Ciemieniucha u dzieci zawsze powinna być leczona pod okiem lekarza. Jeśli natychmiastowa wizyta nie jest możliwa, można początkowo leczyć ciemieniuchę podobnie, jak w przypadku występowania tej choroby u niemowląt. Podstawą jest natłuszczenie skóry w taki sposób, by warstwa martwego naskórka zmiękła i możliwe stało się jej usunięcie. To ostatnie należy robić bardzo delikatnie. Jeśli usunięcie warstwy w ten sposób jest niemożliwe, konieczna jest wizyta u lekarza.

Tylko poprzez badania można dociec właściwej przyczyny takiego problemu. Stosując wyżej opisaną metodą należy mieć na uwadze, by nie stosować do tego celu olejów naturalnych. Szczególnie niewskazana jest oliwa z oliwek, która może wręcz przyśpieszyć rozwój drobnoustrojów. Taka reakcja nie występuje zazwyczaj w przypadku, gdy ciemieniucha nie została wywołana przez grzyby lub inne drobnoustroje. Olejem wskazanym w takim przypadku może być olej kokosowy, ponieważ ma on działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednak nie należy używać go zbyt długo, ponieważ może spowodować przesuszenie skóry. Niektórzy radzą również, by nie nakładać go na suchą skórę. Naturalne metody leczenia ciemieniuchy najlepiej jest skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku, gdy przepisał on inne środki.

Gdy ciemieniucha nie znika

Jeśli ciemieniucha nie znika po zastosowaniu standardowych metod, konieczne może być wykonanie badania mykologicznego. Łojotokowe zapalenie skóry, które może dawać objawy w postaci ciemieniuchy, bardzo często związane jest z infekcją grzybiczą. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach taki stan może być zaraźliwy.

Z drugiej strony powodem łojotokowego zapalenia skóry często są drobnoustroje, które przez pewien czas żyły na skórze głowy. Dopiero ich nadmierne namnożenie spowodowało wystąpienie objawów choroby. Do czynników sprzyjających namnażaniu się grzybów należy zaliczyć między innymi osłabienie odporności. Dlatego warto dbać o zdrową dietę dziecka oraz o to, by codziennie przebywało ono na świeżym powietrzu.

W momencie, gdy zapalenie skóry pojawi się nie tylko na skórze głowy, ale również w innych miejscach, wizyta u lekarza staje się niezbędna. Takie objawy mogą świadczyć o bardziej poważnych chorobach skóry.

Ciemieniucha u starszych dzieci
4.4 (88%) 5 kliki

2 odpowiedzi do artykułu “Ciemieniucha u starszych dzieci

  1. Alinka Gliwice

    Ciemieniucha u starszych dzieci najczęściej jest spowodowana przegrzewaniem skóry głowy, co może – choć rzeczywiście nie musi – doprowadzić do tego, że ciemieniucha się pojawi. Najczęściej ciemieniucha nie wynika jednak z nieprzestrzegania zasad higieny, ale po prostu przesadzaniem z ogrzewaniem dziecka, które nie jest już niemowlakiem.

  2. Lenka

    Starsze dzieci w ogóle nie powinny chorować na ciemieniuchę. Ale to nie dzieci wina i pora to sobie uświadomić. Zazwyczaj jest to po prostu wina rodziców, nadopiekuńczości i tego, że dziecko jest przegrzewane i wszędzie zabierane jest zakutane jak jakiś tobołek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 5 =