Ciemieniucha u trzylatka

Ciemieniucha najczęściej jest symptomem choroby, która pojawia się na skutek nadmiernej ilości hormonów w organizmie. Ta przyczyna nie musi jednak mieć innych konsekwencji – w przypadku noworodków i niemowląt taki stan jest przez pewien czas normalny. Na skutek działania hormonów pochodzących od matki dziecka, u niemowlęcia mogą pojawiać się takie schorzenia, jak dziecięce łojotokowe zapalenie skóry, które objawia się poprzez ciemieniuchę.

Zdarzają się również inne choroby – na przykład trądzik niemowlęcy. Jednak ciemieniucha u trzylatka nie jest zwykle spowodowana przez wahania hormonalne. W jaki sposób można walczyć z ciemieniuchą, która pojawiła się u trzylatka i czy taki objaw chorobowy trzeba w tym przypadku uznać za niepokojący?

Ciemieniucha u dziecka – jakie są objawy?

Ciemieniuchą nazywa się warstwę łoju i złuszczonego naskórka. Zazwyczaj plamy ciemieniuchy mają kolor żółty lub lekko szarawy i wyglądają nieestetycznie. U niemowląt ciemieniucha pojawia się zwykle tylko na skórze głowy. U dzieci starszych i osób dorosłych ciemieniucha może pojawiać się także w innych miejscach. Ponadto u starszych dzieci i u osób dorosłych ciemieniucha może dawać także inne objawy, takie jak swędzenie. U małych dzieci dodatkowe symptomy zazwyczaj w ogóle się nie pojawiają.

Ciemieniucha u trzylatka – czy na pewno?

Warto pamiętać, że łuszczenie się skóry nie zawsze oznacza ciemieniuchę. Wielu rodziców popełnia ten błąd, tymczasem łuszczenie się skóry może pojawiać się również w takich schorzeniach, jak łuszczycowe zapalenie skóry czy też atopowe zapalenie skóry. Takie schorzenia muszą być leczone w inny sposób niż łojotokowe zapalenie skóry, dlatego po zauważeniu objawów choroby konieczna jest wizyta u lekarza.

Ciemieniucha u 3 latka może być konsekwencją nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Tego typu dolegliwość może być związana z niewłaściwym ich rozwojem. Ciemieniucha może objawiać się także w przypadkach alergii. Dlatego samodzielne zdiagnozowanie tego schorzenia jest niemożliwe. Dodatkowo stosowanie na własną rękę szamponów przeciwłupieżowych, dostępnych w drogeriach czy aptekach może w tym przypadku przyczynić się do opóźnienia właściwej terapii.

W jaki sposób leczyć ciemieniuchę u przedszkolaków?

Kurację należy dostosować w zależności od przyczyny ciemieniuchy. Zazwyczaj wskazana jest w tym przypadku taka sama pielęgnacja, jak w przypadku wystąpienia ciemieniuchy u noworodków i niemowląt. Rozmiękczanie i wyczesywanie nawarstwionego naskórka pozwala nie tylko na odzyskanie estetycznego wyglądu skóry, ale również na efektywne działanie leków, jeśli konieczne jest zastosowanie na przykład środka przeciwgrzybicznego.

Jeśli natłuszczanie skóry standardową oliwką nie przynosi rezultatu, konieczne jest zastosowanie innych środków leczniczych. Zazwyczaj mają one formę kremu – niezbędne może być w takim przypadku trzymanie ich nawet przez całą noc na skórze głowy. Następnie rano myje się głowę i delikatnie wyczesuje ciemieniuchę. Pielęgnację należy powtarzać tak długo, aż ciemieniucha zniknie całkowicie.

Ciemieniucha u trzylatka
4 (80%) 3 kliki

2 odpowiedzi do artykułu “Ciemieniucha u trzylatka

  1. szalona

    Ciemieniucha u 3 latka może wystąpić praktycznie tylko wtedy, gdy wcześniej ciemieniucha występowała gdy dzieci były młodsze. Bez tego raczej nie da się sprawić, by ciemieniucha pojawiła się u dziecka, które wcześniej się z nią nie zmagało.

  2. doprowadzony

    Ciemieniucha u trzyletniego dziecka już dawno nie powinna występować. Albo jest to objaw rzeczywistej choroby, albo lepiej coś całkiem odpuścić trzeba przeginanie w tym, że się w zbytnio dba o dziecko. W tym sensie, że to przesada. Często można w ten sposób bardziej przeszkodzić niż pomóc w terapii ciemieniuchy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 − 68 =