Leczenie ciemieniuchy

Ciemieniucha to dolegliwość, która najczęściej pojawia się u noworodków i niemowląt. Może zniknąć samoistnie, jednak ze względu na jej nieestetyczny wygląd warto wdrożyć odpowiednie leczenie.

Objawy ciemieniuchy

Ciemieniucha objawia się przede wszystkim nagromadzeniem łoju oraz łuszczącą się skórą na czubku głowy. To symptom tak zwanego dziecięcego łojotokowego zapalenia skóry, jednak w standardowych przypadkach nie wymaga poważniejszego leczenia. Warto pamiętać, że ten objaw nie jest zwykle wynikiem zaniedbań ze strony rodziców. W jaki sposób przebiega leczenie ciemieniuchy i czy istnieją naturalne metody jej leczenia?

Najczęstszym sposobem, polecanym przez lekarzy i położne, jest smarowanie główki dziecka oliwką. Do tego celu nadaje się zarówno standardowa oliwka, jak i bardziej specjalna, przeznaczona do leczenia ciemieniuchy. Po nasmarowaniu należy odczekać jakiś czas – działanie to ma na celu rozmiękczenie stwardniałego martwego naskórka. Potem można umyć główkę dziecka. W czasie tej czynności nie należy jednak zrywać ciemieniuchy na siłę – mycie głowy należy przeprowadzać standardowo. W niektórych przypadkach, zamiast oliwki konieczne jest używanie specjalnego kremu. Po umyciu głowy należy wyczesać ciemieniuchę – do tego celu używa się miękkiej szczoteczki z włosia.

Ciemieniucha jak leczyć tę przypadłość?

W schorzeniu takim, jak ciemieniucha leczenie dodatkowe zazwyczaj nie jest konieczne. Zdarza się jednak, iż pomimo stosowania wyżej wymienionych metod łuszczenie naskórka nie znika. W takim przypadku konieczny jest kontakt z pediatrą. Jeśli ciemieniucha nie znika, konieczne może być zastosowanie innej terapii. Szczególnie niepokojącym objawem jest pojawienie się łojotokowych zmian, także poza miejscami owłosionymi. Gdy ciemieniucha nie znika po zastosowaniu wyżej wymienionych środków, konieczne może być użycie szamponu przeciwłupieżowego. Odpowiedni preparat powinien być zalecony przez lekarza.

U dzieci ciemieniucha zazwyczaj mija samoistnie. Inaczej może być w przypadku ciemieniuchy, która pojawia się u osób dorosłych. Choć jest to sytuacja rzadka, to jednak ciemieniucha może pojawić się w przypadku łojotokowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji leczenie najlepiej jest wdrożyć od razu. Podstawą są specjalne szampony przeciwłupieżowe.

Metody naturalne w leczeniu ciemieniuchy

W przypadku ciemieniuchy nie należy stosować środków naturalnych. Szczególnie niewskazana jest oliwa z oliwek, która bardzo często jest używana zamiast standardowej oliwki do pielęgnacji niemowlęcia. Warto przy tym pamiętać, że ciemieniucha, podobnie jak tłusty łupież, może być następstwem ataku drobnoustrojów – najczęściej grzybów. Wtedy oliwa z oliwek jest niewskazana. Należy również uważać z innymi naturalnymi olejami.

Najlepiej skonsultować chęć użycia danego środka z lekarzem. Polecanym olejem naturalnym w przypadku ciemieniuchy jest olej kokosowy. Należy jednak pamiętać, że wiele dzieci jest uczulonych na ten składnik. Ponadto nieumiejętne użycie oleju kokosowego może wysuszać skórę, zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu.

Leczenie ciemieniuchy
5 (100%) 11 kliki

2 odpowiedzi do artykułu “Leczenie ciemieniuchy

  1. oliwka

    Na ciemieniuchę dobre są domowe sposoby, ale leczenie ciemieniuchy to trochę za dużo powiedziane. Po prostu można kupić sobie w aptece oliwkę na ciemieniuchę i stosować ją zgodnie z napisanymi wcześniej na ulotce wytycznymi.

  2. pania Ania

    Leczenie ciemieniuchy trzeba przeprowadzać pod kontrolą lekarza, a nie od razu wymyślać jakieś domowe sposoby z dziada pradziada. Co to za w ogóle moda żeby nie chodzić do lekarza, tylko stawiać na domowe sposoby? Przecież to nie jest normalne, ludzie, postawcie na współpracę z fachowcami, a nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 49 = 59