Okres niemowlęcy to czas, w którym organizm dziecka jest szczególnie narażony na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości związane z tym, że układ odpornościowy nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty. Wśród schorzeń wieku niemowlęcego warto jest wyróżnić ciemieniuchę. Ciemieniucha to dolegliwość skóry głowy, która stosunkowo często dotyka małe dzieci, głównie w 1 lub w 2 miesiącu ich życia, chociaż można spotkać się także z przypadkami ciemieniuchy u nieco starszych dzieci. Początki ciemieniuchy u dziecka są bardzo charakterystyczne.
Jak wykryć ciemieniuchę u dziecka?
Początek ciemieniuchy zwiastuje nalot, w kolorze białym, zlokalizowany na ciemiączku przednim, czyli na spojeniu, które łączy kości czaszki dziecka, w okolicach czoła i czubka głowy (stąd nazwa schorzenia – ciemieniucha).
Po pewnym czasie dolegliwości związane z ciemieniuchą zaczynają się nasilać. Pojawiają się bowiem także zmiany w formie łusek o żółtym kolorze, które stopniowo stają się coraz grubsze. Z czasem ciemieniucha obejmuje coraz większe partie głowy, nie tylko na jej górnej części i na czole. Przy ciemieniusze, zmiany mogą się bowiem pojawić w takich nietypowych miejscach, jak chociażby brwi. Dzieje się tak w przypadku braku zastosowania w odpowiednim czasie właściwych form leczenia, dostosowanych do konkretnego przypadku, po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.
Ciemieniucha jest często mylona z efektem po kąpieli
Ciemieniucha początki ma bardzo podobne do podrażnień skóry lub też śladów po użyciu mydła czy płynów do mycia, widzianych u niemowlęcia bezpośrednio po kąpieli. Dlatego tak bardzo często jest ona bagatelizowana przez rodziców i opiekunów dziecka, szczególnie tych, którzy nie obserwują go cały dzień. Aby sprawdzić, czy dziecko nie cierpi na ciemieniuchę, warto jest odczekać 1 lub 2 godziny po kąpieli i dokładnie zbadać skórę dziecka. W ten sposób można sprawdzić czy rzeczywiście dotknęła je ta dolegliwość, co w konsekwencji będzie wskazaniem do udania się do lekarza.
Czy ciemieniucha może dawać także inne objawy?
Choć ciemieniucha to schorzenie, które obejmuje delikatną skórę głowy, nie powoduje ono takich podrażnień, jak np. łupież. Z tego względu w przypadku ciemieniuchy nie można mówić zatem o swędzeniu skóry. Dotknięte ciemieniuchą dziecko nie drapie się częściej w głowę niż zdrowe dziecko.
Leczenie ciemieniuchy
Gdy ciemieniucha dotknie dziecko, już przy początkowych jej objawach warto jest zadbać o to, by zlikwidować jej objawy. Pomóc w tym może m.in. oliwka dla dzieci, nakładana na głowę około kwadransa przed kąpielą, namoczone otręby pszenne bądź płatki owsiane, nakładane na głowę dziecka, ale także specjalne kremu pielęgnujące.
W przypadku wystąpienia cięższych objawów ciemieniuchy, takich jak m.in. żółte łuski na głowie dziecka czy też nieprzyjemny zapach głowy i włosów, należy zastosować bardziej radykalne środki. Konieczne w takim przypadku jest wykupienie specjalnych środków leczenia farmakologicznego, przepisanych przez lekarza podczas wizyty z dzieckiem.
Początki ciemieniuchy nie są łatwe do zauważenia, bo przecież bez wątpienia wszyscy z nas dokładnie obserwują swoje dzieci, ale nie wynika to z zaniedbań, ale tego, że jak już się ciemieniucha zacznie, to trudno zatrzymać ją jakby w połowie drogi. Ale leczenie ciemieniuchy jest szybkie jak się człowiek przyłoży, najwyżej z dwa trzy tygodnie i po wszystkim.
Bo nie ma czegoś takiego jak początki ciemieniuchy w sensie jakiegoś wyprzedzającego objawu czy zdarzenia. Najczęściej ciemieniucha wychodzi i już i trzeba znaleźć na nią jakiś sposób. Najważniejsze to nie przesadzać z czapkowaniem, latem dziecko w czapce nie musi chodzić.