Przyczyny ciemieniuchy

Istnieje wiele chorób skóry, z którymi muszą na co dzień borykać się małe dzieci, a w konsekwencji otaczający je opieką rodzice. Wśród nich szczególnie warto jest wymienić ciemieniuchę.

Ciemieniucha to schorzenie skóry, które bardzo często dotyka dzieci w bardzo młodym wieku. Mowa tutaj głównie o niemowlętach, których skóra jest jeszcze bardzo wrażliwa ze względu na to, że ich ciało jeszcze się rozwija. Można wyróżnić kilka zasadniczych przyczyn ciemieniuchy.

Przyczyny ciemieniuchy

Poglądy na temat przyczyn ciemieniuchy są różne. Wielu specjalistów w dziedzinie medycyny od wielu lat debatuje nad tym tematem. Dominuje jednak pogląd, że główną przyczyną ciemieniuchy, oprócz dużej wrażliwości skóry dziecka na podrażnienia, jest niedojrzałość gruczołów łojowych. Ze względu na to, że nie są one rozwinięte jeszcze w odpowiedni sposób, nie stanowią one odpowiedniej bariery ochronnej, czego konsekwencją jest większe ryzyko wystąpienia schorzeń skóry, takich jak ciemieniucha.

Zaburzenia pracy gruczołów łojowych występują do 3. miesiąca życia dziecka. Później ich praca zostaje już ustabilizowana na tyle, że ryzyko ciemieniuchy jest zredukowane niemal do zera. Wielu lekarzy wskazuje również na to, że ciemieniucha przyczyny bierze także z różnego rodzaju alergii.

Mity na temat przyczyn ciemieniuchy

Nieprawidłowym twierdzeniem jest to, że ciemieniucha wynika z zaniedbań w zakresie higieny dziecka, bądź też narażania go na działanie negatywnych czynników zewnętrznych (jak np. pogoda). Te twierdzenia nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości i są tak naprawdę jedynie wymysłem osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy medycznej. Oczywiście higiena głowy dziecka i ochrona głowy przed gorącem, zimnem i opadami jest bardzo ważna, ale nie można też w tej kwestii przesadzać, gdyż w ten sposób dziecku zostanie wyrządzona krzywda.

Czy ciemieniuchę można leczyć?

Choć powody ciemieniuchy są związane głównie z wiekiem, to schorzenie można w skuteczny sposób neutralizować, stosując szereg różnego rodzaju metod leczenia.

Po pierwsze, doskonałym rozwiązaniem jest oliwka wczesywana we włosy dziecka, które są następnie przemywane szamponem. Po drugie, stosuje się także namoczone w wodzie otręby pszenne lub też płatki owsiane. Taką papkę również nakłada się na głowę niemowlęcia. Trzecim sposobem na radzenie sobie z ciemieniuchą, jest stosowanie specjalnych preparatów ziołowych dostępnych w aptece.

Stosowanie takich metod na ciemieniuchę może złagodzić jej objawy u dziecka, dzięki czemu będzie się ono czuło komfortowo w trakcie występowania określonych dolegliwości skórnych.

Ciemieniucha może wracać

Ciemieniucha to schorzenie, które bardzo często, pomimo zastosowania odpowiednich środków leczenia, nawraca. Zdarza się, że do nawrotu dochodzi nawet u dzieci w wieku kilku lat. W takim przypadku, gdy objawy nie ustępują w ciągu 10-14 dni, należy zgłosić się do lekarza, który zastosuje zdecydowanie bardziej radykalne środki leczenia. Należą do nich m.in. specjalne kremy zawierające hormon adrenokortykotropowy.

Przyczyny ciemieniuchy
3 (60%) 2 kliki

2 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny ciemieniuchy

  1. kandydat na lekarza

    Przyczyny ciemieniuchy to przede wszystkim kłopot z tym, że ludzie nie słuchają rad i wszystko wiedzą lepiej, a tak im się przynajmniej wydaje. Bo ciemieniucha pojawia się wtedy, gdy dziecku jest najzwyczajniej w świecie za ciepło.

  2. Emil

    Ale przecież to nie jest wina ludzi, że nie mają zaufania do lekarzy. Jak te wszystkie łapiduchy nie potrafią wyleczyć najprostszych chorób to o czym my mówimy? Ciemieniucha tak samo – więcej wiedzy o leczeniu znajdziesz na takich stronach, jak ta, więc o czym mowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2