Zgaga, pieczenie w przełyku, kwaśny smak w ustach – to typowe objawy nadmiaru kwasów w żołądku. Występujące sporadycznie są wynikiem spożycia ciężkostrawnego posiłku. Jeżeli pojawiają się często, to najczęściej jest to objaw choroby refleksowej.
Co to jest refluks
Refluks, czyli cofanie treści żołądkowej do przełyku, następuje w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Spożywany pokarm żuty jest w jamie ustnej, następnie przechodzi do przełyku i przez zwieracz dolny przesuwany jest do żołądka. Prawidłowo funkcjonujący zwieracz otwiera się na 5-6 sekund, w trakcie których pokarm przechodzi do żołądka. Czasami zdarza się jednak, że zwieracz pozostaje otwarty przez ok. 1 minutę. To wystarczy na cofnięcie treści żołądkowych lub kwasów. To właśnie wtedy odczuwamy nieprzyjemną zgagę.
Czynniki wywołujące refluks
Badania wykazują, że 20% populacji w krajach wysokorozwiniętych odczuwa dolegliwości refluksu 1 raz w tygodniu, a 10% codziennie. Powstawaniu refluksu sprzyja przede wszystkim niewłaściwa dieta zawierająca:
- produkty wysokoprzetworzone,
- potrawy tłuste,
- ostre przyprawy,
- owoce cytrusowe i jabłka,
- soki owocowe,
- używki jak kawa i alkohol.
Dodatkowo objawy mogą zostać nasilone przez palenie papierosów, stres nadwagę, otyłość, zażywane lekarstwa.
Domowe sposoby na refluks
Najważniejszym elementem leczenia refluksu jest zmiana trybu życia i diety. Posiłki powinny być równomiernie rozłożone i spożywane co 3-4 godziny. Ostatni posiłek należy spożyć 2 godziny przed snem. Dietę należy wzbogacić o warzywa i owoce bogate w witaminę D. Sól kuchenną (pobudzającą wytwarzanie kwasu solnego w żołądku) należy zastąpić solą morską. Jeżeli zmiana diety nie przynosi spodziewanych efektów, warto wypróbować domowy sposób na refluks:
- migdały – wystarczy pogryźć 1-2 migdały lub zjeść 1 łyżeczkę płatków migdałowych,
- soda oczyszczona – 1 łyżeczkę rozpuszczamy w szklance ciepłej wody,
- miód i octem jabłkowym – po 1 łyżeczce rozpuszczamy w szklance wody,
- 1 łyżeczka musztardy.
Wszystkie te metody przynoszą natychmiastowa ulgę, ale działają doraźnie, czyli leczą objawy a nie przyczyny.
Zastosowanie ziół na refluks
Niektóre zioła mają zastosowanie jako naturalne sposoby na refluks. Wymagają systematycznego stosowania, ale ich działanie jest dłuższe. Poprawiają działanie zwieracza dolnego przełyku i regenerują zniszczoną błonę ścianek przewodu pokarmowego. Do najpopularniejszych ziół stosowanych w refluksie należą:
- siemię lniane – doskonale odbudowuje śluzówkę i tworzy warstwę ochronną, 2 łyżki na 2 szklanki wody, gotujemy 10-15 minut i odcedzamy,
- malwa czarna – 1 łyżka wody na 1 szklankę wrzątku,
- jałowiec – 1 łyżka na szklankę wody i gotujemy 10 minut, można żuć kilka ziaren,
- lukrecja – 1 łyżka korzenia na 2 szklanki wody, gotujemy i pijemy 4 razy dziennie,
- prawoślaz – można wykorzystać zarówno liść jak i korzeń.
Refluks jest chorobą niebezpieczną, mogącą prowadzić do wielu powikłań, a nawet zachorowań na raka. Żadne środki – ani farmakologiczne, ani domowe, nie pomogą jednak, jeżeli nie nastąpi zmiana diety.